Zasady segregacji odpadów komunalnych
W Gorzowie Wielkopolskim oraz na terenie gmin należących do Związku Celowego MG-6 obowiązują nowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Zasady wniosły obowiązek segregacji odpadów na pięć różnych frakcji. Odrębnie należy gromadzić papier, szkło, bioodpady, tworzywa sztuczne wraz z metalami oraz odpady zmieszane.
System segregowania oparty jest o gromadzenie odpadów w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach:
- pojemnik żółty – metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
- pojemnik niebieski – papier,
- pojemnik zielony – szkło,
- pojemnik brązowy – bioodpady,
- pojemnik czarny – odpady zmieszane.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe oraz odpady niebezpieczne przyjmowane są bezpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Jak segregować odpady?
Obowiązek segregacji nastręcza wiele trudności z przydzieleniem odpadów do odpowiednich pojemników. Zużyte ręczniki papierowe i chusteczki niejednokrotnie trafiają do koszy oznaczonych kolorem niebieskim, choć prawidłowo powinny być umieszczone w czarnym pojemniku.
Do czarnego pojemnika na odpady zmieszane powinny także trafić płyty CD, folie aluminiowe, odpadki z mięsa czy żwirek z kociej kuwety. Co więcej, wyrzucając książki do pojemnika na papier, należy pozbyć się z nich twardych okładek i umieścić je w pojemniku na odpady zmieszane.
Do bioodpadów zaliczają się natomiast skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, odpadki warzywne i owocowe czy też niezaimpregnowane drewno. Odpady te należy wyrzucać luzem, bądź w workach biodegradowalnych.
Do metali i tworzyw sztucznych należą plastikowe butelki, opakowania po produktach spożywczych, kapsle czy zakrętki od słoików. Warto pamiętać, aby opróżnić pojemniki przed ich wyrzuceniem. Ta sama zasada dotyczy również szklanych butelek i słoików, umieszczanych w pojemnikach na szkło.